طرح لایه باز چیست؟ و چه استفاده ای دارد

بازدید: 72 بازدید
طرح لایه باز چیست؟ و چه استفاده ای دارد

خب بهتره ابتدا به این سوال پاسخ بدیم که طرح لایه باز چیست و یا به چه فایل هایی طرح لایه باز می گویند؟ پاسخ این است :

به فایل های گرافیکی ائم از psd و… که قابل ویرایش هستند طرح لایه باز میگویند خب شما میتوانید هر قسمتی که بخواهید را در طرح های لایه باز را ویرایش یا جایگزین نمایید، این جایگزینی و ویرایش میتواند تا جایی ادامه پیدا کند تا دیگر از اصل طرح اثری باقی نماند.

فرمت های لایه باز کدامند؟

اصولا این فایل ها توسط نرم افزار های مخصوص خودشان باز و ویرایش می شوند که رایج ترین این فایل ها همانطور که ابتدای مطلب نیز اشاره کردم فایل هایی با فرمت psd هستند. که برای ویرایش آنها نیاز به نرم افزار فتوشاپ خواهید داشت.

معمولا طراح ها وقتی طراحی خود را به پایان میرسانند از طرح خود خروجی می گیرند این خروجی میتواند فرمت های مختلفی داشته باشد مانند png , jpg , gif و… اما این فرمت ها لایه باز نیستند و قابل ویرایش به شکلی که طرح های لایه بزا هستند نیز نیستند، اما طراح ها با خروجی گرفتن با فرمت psd همه چیز را به شکل یک پروژه قابل ویرایش درون یک فایل ذخیره میکنند تا در آینده بتوانند به راحتی آن فایل را ویرایش کرده و تغییر دهند.

البته این طرح ها در بسیاری از سایت ها نیز به فروش میرسند و کار کاربران را راحت میکنند و البته که فروشگاه پاپ لوکس نیز این طرح ها را نیز برای دانلود در سایت قرار داده است شما عزیزان میتوانید به راحتی هر طرحی که باب میل بود را دانلود فرمایید.

طرح لایه باز چیست؟ و چه استفاده ای دارد

طرح لایه باز چگونه و کجا کاربرد دارند؟

طرح های لایه باز معمولا برای راحتی کار طراحان و به نوعی فایل تمرینی دانش آموزان طراحی به کار میرود به طور مثال چابخانه برای طراحی کارت ویزیت و… از این طرح ها به راحتی استفاده میکنند و دیگر دغدغه طراحی را ندارند،

یا مثلا افرادی که بخواهند محصول خودشون رو به دیگران معرفی کنند از بروشور ،بنر و غیره استفاده میکنند که میتوان برای راحتی کار از طرح لایه باز نیز برای این کار استفاده کرد.

این طرح ها کاربرد های زیادی دارد که ما چند مثال زدیم اما کاربرد ها فقط به این مثال ها ختم نمیشوند.

جمع بندی

فرمت psd یکی از کاربردی ترین و بهترین موارد برای انجام کار های گرافیکی می باشد، چرا که این طرح ها به وفور در سطح اینترنت وجود دارند و باعث میشوند تا روند کار برای طراحان تسریع شود و این طراح ها الگو ها و نمونه هایی برای طراحی خود داشته باشند.

اما نباید انتظار داشت بدون ویرایش طرح ها کاملا مطابق با میل ما شوند، پس نیاز به ویرایش توسط ما یک الزام است که این مورد به ما می فهماند که باید حتما کار با این طرح ها را آموخت.

ادامه مطلب